۱۳۸۹ فروردین ۶, جمعه

F-15 Silent Eagle


عقاب خاموش

عکسی از نمونهء اثباتگر تکنولوژی جنگنده بمب افکن F-15SE
.

جنگنده تازه وارد F-15SE موسوم به عقاب خاموش (ساکت) یا Silent Eagle، گونه بهبود یافته جنگنده F-15E است که توسط کمپانی بوئینگ و با استفادهء گسترده از جزئیات جنگنده‏های نسل پنجم همچون محفظه حمل جنگ افزار و مواد جاذب رادار طراحی شده است.

نمونهء اثباتگر تکنولوژی جنگنده F-15SE نخستین بار به تاریخ 17 مارچ 2009 توسط بوئینگ به نمایش گذاشته شد. جنگنده F-15SE، تکنولوژیهای بکار گرفته شده در جنگنده‏های نسل پنجم همچون «مواد جاذب رادار» را جهت کاهش میزان سطح مقطع راداری (RCS) بکار خواهد گرفت. جزئیاتی که باعث تمیز دادن این جنگنده از نمونه F-15E می‏شود، یکی تانکهای سوخت تطبیقی با بدنه (CFT) هستند که قرار است به عنوان پوششی برای مخفی نگه داشتن جنگ افزارهایی که درون بدنه هواپیما نصب شده‏اند بکار گرفته شوند و دیگری سکانهای عمودی هستند که با زاویهء 15 درجه به سمت بیرون کج شده‏اند تا از میزان سطح مقطع راداری هواپیما بکاهند. محفظه درونی نصب جنگ افزار، تقریبن به اندازهء هر تانک سوخت تطبیقی فضا اشغال می‏کند. در جنگنده F-15SE قرار است هرجا که نیاز باشد، از مواد جاذب رادار استفاده شود. عقاب خاموش قرار است به یاری سایر گونه‏های قدیمی‏تر اف-15 در کشورهای اسرائیل، عربستان سعودی، ژاپن و کره جنوبی بشتابد.

بر خلاف جنگنده اف-22 که کنگره ایالات متحده به دلیل استفاده فراوان از تکنولوژی پنهانکاری و همچنین دارا بودن کامپیوتر بسیار پیشرفته، صدور آن را به خارج از کشور ممنوع اعلام کرده است، جنگنده F-15SE به اندازه‏ای از تکنیک پنهانکاری بهره برده است که منعی برای صادرات از دید دولتمردان ایالات متحده نداشته باشد. بوئینگ همچنین اعلام کرده است که میزان بکارگیری تکنولوژی پنهانکاری نسل پنجم جنگنده‏ها در نمای ظاهری F-15SE از هواپیمایی در حد جنگنده F-35 فراتر نرفته است. در جنگنده F-15SE از رادار نوع فازی آرایه‏ای (AESA) ساخت کمپانی Raytheon استفاده شده و یک سیستم جنگ الکترونیک جدید ساخت BAe Systems (صنایع هوافضای بریتانیا) در آن نصب شده است. تکنولوژی پنهانکاری، کارکرد جنگنده را در ماموریتهای هوا به هوا، بهبود بسیاری می‏بخشد؛ اما این ویژگی، تأثیر اندکی بر ماموریتهای هوا به زمین در برابر رادارهای زمینی دارد.

به تاریخ مارچ 2009، کمپانی بوئینگ به طور رسمی جنگنده F-15 Silent Eagle را معرفی کرد و اقدام به بازاریابی جهان برای آن نمود. این جنگنده، هم توانایی حمل جنگ افزار در جایگاههای مخفی درونی خود را دارد و هم مانند F-15E قادر است در جایگاههای سخت زیر بالها، آنها را بیاویزد. در قیاس با جنگندهء نسل پنجمی همچون اف-22، جنگنده F-15SE قیمت بسیار کمتری دارد و این امر کمک شایانی به به بازاریابی و فروش جهانی آن می‏کند. البته جنگنده F-15SE همچون اف-35 نیازمند مجوز ویژه صادرات می‏باشد. قیمت این جنگنده توسط بوئینگ چیزی در حدود 100 میلیون دلار آمریکا گمانه‏زنی شده است که این رقم، شامل هزینهء قطعات یدکی و پشتیبانی‏های لازم نیز می‏شود. بوئینگ اکنون به دنبال یافتن شرکایی دیگر جهت تولید این جنگنده است تا با کمک آنها بتواند هزینه و قیمت تمام شده را کاهش دهد و ریسک تولید را پایین بیاورد.

تاکنون بررسیهای گوناگونی برای یافتن راههای کاهش سطح مقطع راداری صورت گرفته است. به تاریخ ژوئن 2009، بوئینگ اعلام کرد که برنامه‏ای برای پرواز آزمایشی Silent Eagle در سه ماهه سوم سال 2010 تدارک دیده است. در طی ماههای آگوست و سپتامبر 2009، کمپانی بوئینگ، یک سری آزمایشات سنجش سطح مقطع راداری با استفاده از مواد گوناگون جاذب امواج رادار بر روی جنگنده F-15E به انجام رساند تا توانست مناسبترین پوشش را برای F-15SE انتخاب کند.

به تاریخ سپتامبر 2009، عربستان سعودی گزارش داد که درنظر دارد شمار 72 فروند جنگنده ضربتی اف-15 را خریداری کند. اگرچه سعودیها دقیقن گونهء مورد نظرشان را مشخص نکرده‏اند اما برای دراختیارگیری Silent Eagle علاقمندی نشان داده‏اند. نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی (RSAF)، پیشتر 72 فروند جنگنده پیشرفته یوروفایتر تایفون را از بریتانیا خریداری کرده بود که به تدریج در حال دریافت آنها می‏باشد. سعودیها همچنین 72 فروند جنگنده بمب افکن F-15S را که گونه بسیار ضعیف شده F-15E می‏باشد در خدمت دارند.

ویژگیها
وظیفه: جنگنده چندمنظوره
سازنده: کمپانی هواپیماسازی بوئینگ (قسمت سیستمهای دفاعی)
نخستین پرواز: پیش بینی شده برای سال 2010
وضعیت: در حال طراحی
تعداد ساخته شده: یک نمونه نمایشی
قیمت: 100 میلیون دلار (قیمت متوسط برآورده شده در سال 2009)
برگرفته شده از: جنگنده بمب افکن F-15E Strike Eagle

ویژگیهای عمومی
خدمه: 2 نفر
طول: 63 فوت و 8 اینچ = 19 متر و 43 سانتی متر
دهانه بال: 42 فوت و 8 اینچ = 13 متر و 5 سانتی متر
ارتفاع: 18 فوت و 5 اینچ = 5 متر و 63 سانتی متر
مساحت بال: 608 فوت مربع = 56.5 متر مربع
وزن خالی: 31700 پوند = 14300 کیلوگرم
بیشترین وزن قابل برخاست: 81000 پوند = 36700 کیلوگرم
پیشرانه: دو موتور توربوفن ساخت پرات اند ویتنی F100-229 با کشش 29000 پوند (129 کیلونیوتن) برای هر کدام

توانمندی
بیشترین سرعت: بیش از 2.5 ماخ = 1650 مایل بر ساعت = 2650 کیلومتر بر ساعت
شعاع جنگی: 800 ناتیکال مایل
برد عبوری: 2400 مایل = 2100 ناتیکال مایل = 3900 کیلومتر با درنظر گرفتن تانکهای سوخت تطبیقی و سه مخزن سوخت خارجی
سقف پرواز خدمتی: 60 هزار فوت = 18200 متر
نرخ اوجگیری: بیش از 50 هزار فوت بر دقیقه = 245 متر بر ثانیه

آویونیک
رادار فازی آرایه‏ای APG-82 ساخت کمپانی Raytheon
سامانه جنگ الکترونیک DEWS ساخت صنایع هوافضای بریتانیا (BAe)
سامانه کنترل پرواز دیجیتال DFCS
سامانه نشانه‏روی پیشرفته الکترواپتیکال و سامانه جستجوگر مادون قرمز (IRST) ساخت لاکهید مارتین
سامانه ارتباط داده‏ای Link-16
.
.
.

جنگ افزارها
8 جایگاه موشکهای هوا به هوا
15 جایگاه جنگ افزارهای هوا به زمین
یک دستگاه مسلسل 20 م م از نوع M61 Vulcan با 510 تیر فشنگ
انواع بمب، موشک و تانکهای سوخت خارجی (قابل رهاسازی)

جنگنده بمب افکن F-15SE همانند استرایک ایگل و اف-4 فانتوم، قادر است تقریبن تا 29500 پوند، همه گونه جنگ افزاری را که در نیروی هوایی ایالات متحده موجود است، مورد استفاده قرار دهد. این جنگ افزارها می‏توانند انواع بمبهای هدایت لیزری/ماهواره‏ای سری GBU، انواع موشکهای سایدوایندر و آمرام، بمبهای سقوط آزاد سری MK و ... باشند. در لیست زیر، نام برخی از این جنگ افزارها را مشاهده می‏فرمایید:

بمب هدایت شونده 250 پوندی کم ضخامت GBU-39 SDB
بمب 2000 پوندی سقوط آزاد MK-84
بمب 2000 پوندی سقوط آزاد تأخیری MK-84
بمب 500 پوندی سقوط آزاد MK-82
بمب 500 پوندی سقوط آزاد تأخیری MK-82
بمب هدایت شونده ماهواره ای – لیزری L.JDAM از نوع GBU-54
بمب 2000 پوندی هدایت شونده با ماهواره سری JDAM از نوع GBU-31
بمب 500 پوندی هدایت شونده با ماهواره سری JDAM از نوع GBU-38
موشک هوا به زمین هدایت شونده مادون قرمز ماوریک AGM-65
بمب هدایت شونده لیزری GBU-10
بمب هدایت شونده لیزری GBU-12
بمب هدایت شونده لیزری GBU-24
بمب هدایت شونده لیزری GBU-28

موشک هوا به هوای سایدوایندر AIM-9
موشک هوا به هوای آمرام AIM-120

موشک کروز JASSM با برد بیش از 370 کیلومتر
موشک کروز SLAM-ER با برد بیش از 240 کیلومتر

ادامه دارد.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

با درود به آرش عزیز

من وبلاگ شما را همیشه در طول چند سال گذشته می خوانم و بسیار لذت می برم و به اطلاعاتم افزدوه می شود... اما از شما ۱ انتقاد داشتم امیدوارم به درخواست من نیز فکر کنید...شما در وبلاگتان همیشه پیرامون دلاوران ارتش ایران می نویسید اما هیچ گاه پیرامون افسران و دلاوری های ژاندارمری مطلب نمی گذارید... شما که خودتان استاد هستید و میدانید افسران ارتش و ژاندارمری همه از دانشکده افسری بودند و پس از طی دوره ۳ ساله به نیروهای سه گانه ارتش و ژاندارمری تقسیم می شدند...به هر حال من خیلی دوست دارم مطالبی هم از ژاندارمری در وبلاگتان ببینم... همانطور که میدانید ژاندارمری هم پیش و پس از انقلاب حماسه های بسیاری در مرزبانی و دیگر امور آفریده است...

majidjon13 گفت...

دروود
سپاس فراوان بسيار عالي بود
ارش العان كجا فعال هستي؟؟؟ تو كدوم فروم؟
.......................