۱۳۸۹ فروردین ۶, جمعه

سامانه ارتباط اطلاعاتی Link-16

سامانهء پیوند داده‏ای F-15SE در میدان نبرد
پیوند16، يك راهكار ارتباطي كامپيوتري نظامي مخصوص نيروهاي نظامي عضو سازمان ناتو مي‏باشد. به وسيلهء سامانه پیوند16، هواپيماهاي نظامي، كشتي‏ها، نيروهاي زميني و واحدهاي نيروي دريايي، قادر مي‎شوند تصاوير تاكتيكي ميدان نبرد در اختيار خود را همزمان در اختيار ديگري قرار دهند. پیوند16، همچنين به راحتي امكان پشتيباني از ارتباطات متني و داده‏هاي شبيه‏سازي شده را فراهم مي‏آورد، ضمن اينكه دو كانال ديجيتال صوتي (با سرعت انتقال دادهء 2 كيلوبيت بر ثانيه و دیگری 16 كيلوبيت بر ثانيه) را در اختيار قرار مي‏دهد. پیوند16، همچنين به عنوان استاندارد ارتباطي MIDS يا «سيستم توزيع چندكارهء اطلاعاتي» نيز توسط كشورهاي اروپاي غربي مورد استفاده قرار گرفته است.

u4c076ngnyiksk3i20f0.jpg
هواپیمای پیش اخطار آواکس E-3، اطلاعاتی از جنگنده‏ها و مکان دقیق سایتهای موشکی ضدهوایی دشمن را به کنترلر زمینی، هواپیمای پیش اخطار E-2C و جنگنده‏های F-15E/SE ارسال می‏کند. هواپیمای پیش اخطار E-2C نیز اطلاعات دریافت شده را در اختیار دو جنگنده سوپر تامکت F-14D و همچنین ناوشکن موجود در منطقه قرار می‏دهد. بدین ترتیب جنگنده بمب‏افکن F-15E/SE در نمایشگر تاکتیکی خود، وضعیت قرارگیری نیروهای خودی و دشمن را به طور دقیق در اختیار خواهد داشت. شبکهء اطلاعاتی که بدین ترتیب تشکیل می‏شود، بر اساس استاندارد Link-16 که در تمامی جنگ افزارهای نظامی سازمان ناتو وجود دارد، هواپیماهای پیشقراول درگیر با دشمن را از اطلاعات حیاتی برخوردار می‏نماید. (البته با از رده خارج شدن جنگنده‏های اف-14 نیروی دریایی ایالات متحده در سال 2006، جنگنده‏های اف-18 سوپر هورنت، وظائف آنها را بر دوش گرفته‏اند.)
.
برخي از پلتفرم‏هايي كه در آنها از قابليت پیوند16 استفاده شده است، عبارتند از: F/A-18E/F، F-15E/SE، F-16C/D، يورفايتر تایفون، رافال، پاناویا تورنادو، آواكس ناونشين E-2C و ناوهاي جنگي اسپانيا، آلمان، فرانسه، آواكس‏هاي E-3 Sentry، JSTARS، Rivet Joint، سامانهء دفاع ضدموشكي پاتريوت، سامانهء دفاع ضدموشكي THAAD، سامانه‏هاي دفاع ضدموشكي كوتاه‏برد SHORAD، JDN، JTAGS و سامانهء دفاع در برابر موشكهاي كروز JLNES.

noqcfvfmj76cefsy84kp.jpg
به وسیلهء سامانهء ارتباطی Link-16 و آنتن های زمینی پرقدرت مرتبط با آن، تصویر روشن و دقیقی از فضاهاي پرتردد و شلوغ میدان نبرد، در اختيار قرار مي‏گيرد.
.
جدیدترین کاربر این سامانه ارتباطی، جنگنده F-15SE می باشد. در واقع Link-16 به نوعی یک شبکه اینترنت نظامی می‏باشد که مطابق استانداردهای سازمان ناتو طراحی شده و بر روی وسایل نظامی مدرن این سازمان تعبیه گشته تا به هنگام نبرد، اطلاعات و داده‏های بدست آمده‏اشان را بین سایر دارندگان این سامانه به اشتراک بگذارند. نیروی زمینی ارتش ايالات متحده امروزه سامانهء پیوند16 را با سامانهء «فرماندهي و كنترل» موسوم به C2 تركيب كرده و آن را در ناوگان هليكوپترهاي بلك‏هاوك نصب نموده است و به دنبال اجراي برنامه‏هايي جهت نصب آن بر روي هليكوپترهاي آپاچي و ساير پرنده‏هاي موجود در نیروی زمینی مي‏باشد.

wfdodczlqd4wpys4jx3x.jpg
برنامهء ارتباط داده‏اي موسوم به MIDS، به وسيلهء «دفتر بين‏المللي اجراي برنامه» مستقر در شهر سن‏ديگو (ايالت كاليفرنيا) به انجام رسيده است. برنامهء ارتباط داده‏اي JTIDS نيز به وسيلهء تيپ هوايي 653 ام سيستم‏هاي الكترونيك مستقر در پايگاه هوايي Hanscom (واقع در بوستن، ايالت ماساچوست) طراحي شده است.
.
امروزه، به صورت موازي، صنايع ايالات متحده، در حال طراحي سامانهء جديد Link-16 SCA هستند كه با سيستم راديويي MIDS-JTRS مطابقت دارد. اين سيستم توانايي تبديل آنالوگ به ديجيتال 9 گونهء متفاوت از داده‏هاي ارتباطي، منجمله Link 16 را داراست.

آنتن الكترونيكي اروپايي
كمپاني اروپايي European Antennas پركاربردترين آنتن بومي خود را كه جهت پوشش تمامي فركانس كاري Link 16 به كار مي‎رود طراحي كرده است كه اين فركانس، بين 960 تا 1215 مگاهرتز قرار دارد.

36ozhh2r4p9n0voz66u.jpg

.
پست بعد، آخرین نوشتار مربوط به F-15SE می‏باشد.

۱ نظر:

ناشناس گفت...

درود بر کدبان آرش

جناب آرش خوشحال می شوم اگر نظرتان را پیرامون گذاشتن نوشته هایی پیرامون ژاندارمری نیز بدانم...